Sprawozdanie z działalności SU w I sem. r.szk. 2013/2014

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

W SZKOLE PODSTAWOWEJ  IM. KS. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO

 W BORZYMINIE

 

     Samorząd Uczniowski współdziała z Dyrekcją i nauczycielami. Jego głównym celem jest wpajanie uczniom demokratycznych norm współżycia i zachęcanie do podejmowania działań na rzecz klasy i szkoły. W I semestrze roku szkolnego 2013/ 2014 udało nam się zrealizować wiele przedsięwzięć, które wynikały z naszego planu pracy ustalonego na pierwszym zebraniu. Wszelkie działania i podejmowane wysiłki miały i mają na celu uatrakcyjnienie życia szkolnego, próbę zagospodarowania uczniom wolnego czasu i zrobienia czegoś dla innych.

 

            W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, zorganizowane zostały wybory na stanowisko Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W tajnym, demokratycznym głosowaniu udział wzięli uczniowie z klas III - VI, wszyscy nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji szkoły. Każdy z uczestników mógł oddać głos na jednego z wymienionych członków rady pedagogicznej . W tegorocznych wyborach oddanych zostało 122 głosy z czego największą ilość głosów otrzymała p. Agnieszka Drążewska pozostającym tym samym opiekunem SU w roku szkolnym 2013/2014.

 

W związku z akcją "Sprzątanie Świata" w poniedziałek 23 września zorganizowane zostało spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Skrwilno Panią mgr inż. Agnieszką Budzińską. Udział w spotkaniu wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Pani leśnik zaprezentowała uczniom prezentację multimedialną pt. "Leśnicy i myśliwi przyjaciółmi lasu".

 

Pod koniec września rozpoczęła się kolejna kampania wyborcza, tym razem na stanowisko Przewodniczącego Szkoły.  Społeczność szkolna mogła zapoznać się z kandydaturą uczniów z klasy V i VI poprzez plakaty widniejące na tablicy ogłoszeń. Wybory odbyły się 2 października ,a prawo do oddania głosu miał każdy uczeń i pracownik szkoły. Po zakończonym głosowaniu Komisja Wyborcza i opiekun Samorządu Uczniowskiego podliczyli głosy a następnie ogłosili wyniki tegorocznych wyborów. W roku szkolnym 2013/2014 w skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego wchodzą: przewodnicząca – Marcelina Gorczyńska z kl. VI , zastępca przewodniczącej – Patrycja Kusińska z kl. V , skarbnik Wiktor Wilczyński z kl. V  i sekretarz – Martyna Śmiechowska z kl. VI.

 

Począwszy od października członkowie Samorządu Uczniowskiego regularnie spotykali się na zebraniach podczas których poruszane były kwestie związane z działalnością organizacji, a  wszelkie wnioski, propozycje lub uwagi były omawiane i poddawane głosowaniu. Członkowie Zarządu wraz z opiekunem prowadzą dokumentację opisującą wszelkie działania organizacji: Protokoły Samorządu Uczniowskiego oraz  Zeszyt Wpływów i Wydatków. Podczas pierwszego zebrania Rady przedstawiciele klas IV – VI przydzieleni zostali do poszczególnych sekcji: Sekcja kulturalno – rozrywkowa; Sekcja pomocy koleżeńskiej; Sekcja dekoracyjna; Sekcja porządkowa. W przeciągu  I semestru odbyło się 6 spotkań Samorządu Uczniowskiego.

 

 

Dnia 17 października 2013r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji cała społeczność szkolna zebrała się na uroczystym apelu przygotowanym przez członków Samorządu Uczniowskiego, opiekuna organizacji i nauczyciela muzyki, pana Bartłomieja Umińskiego. Dzieci podziękowały nauczycielom za ogromny trud, jaki wkładają w ich wykształcenie, za to wszystko, co jeszcze jest dla nich tajemnicą i za to, co zdołali już odkryć i poznać. Życzyli swoim pedagogom wielu sukcesów w pracy i powodzenia w życiu osobistym. Serdeczne życzenia uczniowie złożyli również paniom z administracji i obsługi. Wszystkich świętujących obdarowano pięknymi tulipanami.

 

W listopadzie na korytarzach szkolnych ruszyły dyżury pełnione przez uczniów klasy V i VI. Każdego z podopiecznych przydzielano do rewiru za który był odpowiedzialny. W trakcie pierwszego semestru rozpoczęto również przedsięwzięcie pt.  „Szczęśliwy Numerk”. Każdego ranka członkowie Samorządu Uczniowskiego losowali numer od 1 do 26 po czym przywieszali go na gazetce szkolnej. Uczeń , którego numerek został wylosowany mógł skorzystać z przywileju „nietykalności” danego dnia. Był on wówczas zwolniony z niezapowiedzianych kartkówek lub odpowiedzi ustnych. Z końcem miesiąca zorganizowana została zabawy Andrzejkowa. Akcję tą poprzedzała zbiórka zabawek oraz świeczek potrzebnych do przeprowadzenia przewidzianych atrakcji.    26 listopada uczniowie wszystkich klas mogli m.in. odwiedzić pokój wróżb w którym dowiadywali się o swojej przyszłości; zakupić los w loterii fantowej i wygrać ciekawy upominek; mogli również pójść do słodkiego kącika gdzie czekały na nich pyszne przekąski domowej roboty. Dodatkową zaletą zabawy Andrzejkowej był jej szczytny cel charytatywny. W tym dniu wszyscy mieli możliwość wesprzeć akcję „Góra Grosza” oraz organizację UNICEF przeznaczając symboliczną sumę na zakup fantu lub ciasta.  Zwieńczeniem zabawy była dyskoteka szkolna  w trakcie której dzieci brały udział w licznych konkursach i zabawach.

 

W dniu 6 grudnia członkowie Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w organizacji „Mikołajek”. W tym dniu w naszej szkole obowiązywała akcja „Czapka Świętego Mikołaja”. Uczniowie klas IV – VI,  którzy ubrali czapkę Świętego Mikołaja zwolnieni byli z obowiązku odpowiedzi ustnej na ocenę, natomiast grupy dzieci od 3-4 latków do III klasy zostali nagrodzeni dodatkowym słodkim poczęstunkiem. W tym szczególnym dniu dzieci miały również okazję do spotkania ze Świętym Mikołajem. Nasz wyjątkowy gość wraz z towarzyszącymi mu śnieżynkami odwiedzał każdą klasę w celu wzbudzenia świątecznego nastroju. Każda grupa, która zaśpiewała świąteczną piosenkę, lub wyrecytowała wierszyk mogła liczyć na słodki poczęstunek. Zwieńczeniem tego wyjątkowego święta było wręczenie przez Panią Dyrektor i Świętego Mikołaja świątecznych paczek dla wszystkich dzieci.

 

Jednym z zadań szkoły jest wychowywanie młodych ludzi i uwrażliwianie ich na potrzeby innych. W I semestrze włączyliśmy się do udziału w dwóch akcjach charytatywnych. Wraz z funkcjonującą w naszej szkole organizacją Czerwonego Krzyża przystąpiliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Pieniądze zbierane były we wszystkich klasach 0 – VI w dniach 25 listopada – 6 grudnia 2013r. Dodatkowe środki uzyskaliśmy również dzięki sprzedaży fantów i słodyczy w trakcie organizowanych w listopadzie Andrzejek szkolnych. W sumie zebraliśmy 554 zł 12 gr. przewyższając tym samym sumę zebraną w ubiegłym roku szkolnym. Drugim przedsięwzięciem o charakterze charytatywnym było przystąpienie do Klubu Szkół UNICEF. Jest to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Przez cały I semestr członkowie Samorządu Uczniowskiego starali się zapoznać i uczulić wszystkich na problemy dzieci z Sierra Leone. Podsumowaniem pomocy na I semestr roku szkolnego 2013/ 2014 było wsparcie akcji „Prezent bez Pudła”. Dzięki zebranym środkom finansowym Samorząd Uczniowski dokonał zakupu „Świątecznego Kosza Dobroczynnego” i tym samym zaopatrzył dzieci z Sierra Leone w zestaw do pierwszej pomocy, a także 300 tabletek odrobaczających i 100 saszetek ORS.

 

            Nowy rok zaowocował burzą pomysłów na nadchodzący semestr. Tuż przed rozpoczęciem ferii członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem zorganizowali bal karnawałowy. Uczniowie chętnie ubrali karnawałowe kostiumy i z zapałem uczestniczyli w przygotowanych konkursach. Młodsze dzieci zmagały się konkursie picia soku z cytryny z uśmiechem oraz tańcu z balonem, natomiast wśród starszych uczniów wyłoniona została para króla i królowej balu. Dla uczestników zabawy przewidziane zostały słodkie nagrody. Wraz z nadchodzącym II semestrem członkowie S.U zainicjowali wiele interesujących przedsięwzięć tj. organizacja konkursu plastycznego na stworzenie maski karnawałowej

 

W pracach samorządu brały chętnie udział nie tylko dzieci z poszczególnych sekcji ale również inni uczniowie. Samorząd swoimi działaniami dążył do tego aby w szkole było kolorowo, ciekawie i przyjemnie. Uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego wykazali się ogromnym zaangażowaniem oraz zapałem do pracy, który z pewnością zapewni dalsze „ubarwianie” dni spędzonych w murach szkoły. Nauczyciele wspierają działania uczniów, ciągle inspirują do działania i stawiania problemów i pytań, nie narzucają gotowych propozycji rozwiązań. Plan działań i sposoby jego realizacji ustalany jest wspólnie.

                                                                                             

 

Wnioski:

 

  • Jeszcze bardziej zachęcić i zmotywować uczniów do podejmowania działań na rzecz szkoły i klasy
  • Rozbudzenie w uczniach ich kreatywności i zainspirowanie do wychodzenia z własnymi inicjatywami, propozycjami i pomysłami.
  • Wzmocnienie samodzielności, samodyscypliny i odpowiedzialności uczniów, aby poprawić efektywność pracy na rzecz szkoły.

 

Agnieszka Drążewska